De ce doar prețul unitar eșuează Cumpărătorii de scaune de camping B2B
Selectarea unuiproducator de scaune de campingbazat exclusiv pe prețul FOB creează costuri ascunse care erodează marjele de vânzare cu amănuntul cu 15-20%. Un scaun cotat la 3,50 USD poate avea un cost total de aterizare mai mare decât un model de 4,20 USD atunci când se iau în considerare ratele de returnare din cauza defectării cusăturilor, reținerea containerului din cauza ambalajelor ineficiente sau rambursările din lipsa documentației de conformitate.
Pentru cumpărători care fac aprovizionareen-gros scaune de campingîn 2026, evaluarea furnizorului trebuie să includă toleranța la grosimea peretelui tubului (± 0,05 mm), cotele de aderență a acoperirii cu pulbere, datele privind rezistența la rupere a țesăturii și certificatele de testare a sarcinii verificate. Ofurnizor de scaune de camping marca privatăar trebui să furnizeze rapoarte SGS sau TÜV-nu în-documente de „pass” interne.
Acest ghid detaliază specificațiile materialelor, cerințele specifice-canalului și protocoalele RFQ pentru achiziții de la aFabrica de scaune de camping Chinacu certificare ISO9001 și BSCI.
[Imagine Substituent: Inspector de control al calității care măsoară grosimea peretelui tubului de oțel cu un micrometru digital la linia de producție Sunwee|Nume de fișier sugerat: sunwee-factory-tube-thickness-qc-inspection.jpg|Text alternativ: inspectorul QC verifică grosimea peretelui tubului de oțel de 1,0 mm pentru scaunele de camping en-gros la fabrica auditată Sunwee BSCI]
Canalul de vânzări determină arhitectura scaunului
Canalele de distribuție diferite necesită configurații distincte de produs. Oproducator de scaune de campingcare deservește comercianții cu amănuntul de tip big-cutie produce specificații diferite față de cel care furnizează mărci de exterior premium.
Big-Box Retail (Walmart, Target, Costco, Carrefour)
Comercianții în masă impun certificări stricte de eficiență și siguranță a ambalajului:
- Cadru:Oțel carbon de 19 mm × 0,9 mm, acoperit cu pulbere-60–80 μm
- Material:Poliester Oxford 600D, 180–200 GSM, coloană de apă de 180 mm
- Capacitate de încărcare:250–300 lbs (113–136 kg) etichetate pe produs
- Conformitate:Sunt necesare rapoarte BIFMA X5.1 (SUA) sau EN 581-2 (UE) terță parte
- Ambalare:Polybag + manșon color, 10 unități per carton principal
- Încărcare:2.800–3.200 de unități per container 40HQ
- Perioada de graţie:45-60 de zile de la depunere
E-Comerț și DTC (Amazon, Shopify, Wayfair)
Greutatea dimensională (greutatea DIM) generează costurile de realizare. Fiecare 5 cm de grosime pliată adaugă 0,80–1,20 USD per unitate:
- Cadru:Oțel-perete subțire sau aluminiu 6061 pentru reducerea greutății
- Dimensiuni pliate:Maximum 95 × 18 × 18 cm pentru dimensionarea standard FBA
- Ambalare:Cutie de culoare individuală cu certificare de testare-de cădere ISTA 3A
- Logo:Transfer de căldură sau broderie (serigrafie fisuri în timpul transportului)
- Greutate tinta:Sub 2,5 kg pe unitate
- Încărcare:3.500–4.200 de unități pe 40HQ cu imbricare optimizată
Explorați categoria Scaune ușoare pentru modele optimizate pentru comerțul electronic-.
Mărci de specialitate în aer liber (REI, Decathlon, Kathmandu)
Comercianții cu amănuntul premium cer diferențierea materialelor și performanța garanției extinse:
- Cadru:Aliaj de aluminiu 7075, finisaj anodizat, grosimea peretelui 1,2–1,5 mm
- Material:Oxford 900D sau soluție-acril vopsit (echivalent Sunbrella), UV 50+
- Testare:EN 581-2 Clasa 3 (mai mare sau egală cu 120 kg), test de sarcină dinamică cu 5.000 de cicluri
- Chimic:Conformitate REACH SVHC, coloranți fără AZO-, CA Prop 65
- MOQ:500–1.000 de unități per SKU cu toleranță personalizată de culoare
- Perioada de graţie:50–65 de zile (prelungit pentru procesul de anodizare)
Pentru programele grele-, consultați specificațiile noastre Heavy Duty.
Canale promoționale și sezoniere
Sensibilitatea la preț domină, dar evitați grosimea tubului sub 0,7 mm:
- Cadru:Oțel carbon de 19 mm × 0,7–0,8 mm, strat de pulbere cu un singur-strat
- Material:Poliester 420D–600D, 120–140 GSM
- Capacitate de încărcare:100–120 kg (nu depășiți)
- Accesorii:Omiteți suporturile pentru pahare și brațele căptușite, dacă nu este specificat
- MOQ:3,000+ unități pentru prețul de bază

Specificații materiale care determină ratele de eșec în câmp
Comparația materialelor cadrului
| Parametru | Oțel carbon Q195 | Oțel carbon Q235 | 6061-T6 Aluminiu | 7075-T6 Aluminiu |
|---|---|---|---|---|
| Diametrul tubului | 19-22 mm | 19-22 mm | 16–19 mm | 14–16 mm |
| Grosimea peretelui | 0,7–0,9 mm | 0,9–1,1 mm | 1,0–1,3 mm | 1,2–1,5 mm |
| Greutate unitară | 2,8-3,5 kg | 3,0-3,8 kg | 1,8-2,4 kg | 1,6–2,0 kg |
| Capacitate de greutate | 100-130 kg | 120-150 kg | 100-120 kg | 100-120 kg |
| Rezistenta la coroziune | În funcție de stratul de pulbere | În funcție de stratul de pulbere | Strat de oxid natural | Anodizat necesar |
| Indicele prețurilor FOB | 1.0x | 1.1–1.2x | 1.8–2.2x | 2.5–3.0x |
| Perioada de graţie | 35-45 de zile | 40-50 de zile | 45-55 de zile | 50-60 de zile |
Fabric Denier și standarde GSM
Nivel economic (poliester 420D):
- Greutate: 120–140 GSM
- Rezistenta la apa: coloana de 80–100 mm
- Rezistență la tracțiune: 18 kg urzeală / 16 kg bătătură
- Ciclu de viață: 2–3 sezoane, numai pentru utilizare promoțională
Nivel standard (600D Oxford):
- Greutate: 180–200 GSM
- Rezistenta la apa: coloana de 180–220 mm
- Cusături-dublecu fir de nailon lipit
- Ciclu de viață: 4–5 sezoane, standard-cutie mare
Nivel premium (900D Oxford / Textilene):
- Greutate: 240–280 GSM
- Rezistenta la apa: 300mm+ coloana
- Întărirea barei-la punctele de stres
- Ciclu de viață: 7–10 sezoane, vânzare cu amănuntul de specialitate

Cerințe regionale de conformitate și testare
Uniunea Europeană (EN 581-2)
Obligatoriu pentru toate scaunele în aer liber vândute pe piețele UE:
- Clasa 1:Sarcină statică mai mică sau egală cu 100 kg
- Clasa 2:100–120 kg sarcină statică
- Clasa 3:Sarcină statică mai mare sau egală cu 120 kg
- Testare:110 kg static timp de 1 oră, 5.000 de cicluri dinamice, rezistență la răsturnare
- Documentare:Este necesar un raport-terț de la TÜV, SGS sau Intertek
- Chimic:REACH SVHC, coloranți fără AZO-, formaldehidă<75 ppm
Statele Unite ale Americii (BIFMA X5.1 / ASTM)
Fără standard federal, dar comercianții majori impun:
- Sarcina statica:136 kg (300 lbs) concentrat pe scaun
- Etichetare:Capacitatea de greutate vizibilă pe produs sau cutie
- California:Avertizare Prop 65 dacă plumbul/cadmiul depășește pragurile
- Vamă:Marcajul țării de origine (COO) pe fiecare unitate
Australia și Noua Zeelandă (AS/NZS 4442)
Cerințe extreme de coroziune UV și de coastă:
- Rezistenta UV:Tratament stabilizator minim 300–500 ore
- Spray salin:48–72 de ore pentru canalele de vânzare cu amănuntul de coastă
- Etichetare:Marcaj obligatoriu al capacității în kg
- Material:Soluție-vopsită preferată (rezistența culorii, gradul 4–5)
Lista de verificare pentru trimiterea cererii de cerere pentru cotații precise
La contactarea unuiFabrica de scaune de camping China, furnizați aceste specificații pentru a primi oferte comparabile:
Informații obligatorii
- Piețe țintă:UE, SUA, AU sau mai multe-regiuni (determină costurile de conformitate)
- Volumul anual:Unități pe SKU și containere proiectate (afectează prețul materialului)
- Interval de preț țintă FOB:Per scaun sau per container (permite înlocuirea materialului)
- Capacitate de încărcare:100 kg, 150 kg sau 200+ kg (determină grosimea tubului)
- Material cadru:Oțel Q195/Q235, aluminiu 6061 sau aluminiu 7075
- Specificația țesăturii:420D/600D/900D, greutate GSM, evaluare coloană de apă
- Accesorii:Suport pentru pahare, buzunar lateral, geanta de transport, mecanism de inclinare
- Ambalare:Numai pungi de polietilenă, cutie colorată sau gata de vânzare cu amănuntul-cu inserții
- Certificari:Raport EN581, audit BSCI, certificat de testare SGS
- Perioada de graţie:Standard (45–60 de zile) sau accelerat (30 de zile, +8–12% cost)
Opțional, dar recomandat
- Desene CAD sau pachet tehnic cu dimensiuni critice
- Mostre de referință (produse concurente acceptabile pentru potrivire)
- Coduri Pantone TPX pentru potrivirea culorilor țesăturii (toleranță ±4 Delta E)
- Calendarul sezonier al cererii (afectează alocarea sloturilor de producție)
Integrarea verticală contează. Oproducator de scaune de campingcu-prelucrarea internă a metalelor, acoperirea cu pulbere, cusut și asamblare-cum ar fi Fujian Sunwee Outdoor Co., Ltd. (est. 1997)-controlează calitatea în fiecare etapă și reduce timpul de livrare cu 10-15 zile în comparație cu asamblorii care externalizează componente.
Încărcarea containerelor și eficiența ambalării
Fiecare centimetru cub afectează costurile de transport FCL. Optimizați înainte de confirmarea PO:
| Tip scaun | Dimensiuni cutie (cm) | Unități pe cutie | Unități pe 40HQ | CBM per unitate |
|---|---|---|---|---|
| Pliere de bază (imbricată) | 55 × 45 × 8 | 1 | 3,200–3,500 | 0.0115 |
| Scaun director | 85 × 55 × 12 | 1 | 1,800–2,100 | 0.0210 |
| Compact optimizat | 50 × 41 × 86 (3 buc) | 3 | 4,500–5,000 | 0.0085 |
| Fotoliu rezistent | 60 × 50 × 15 | 1 | 2,400–2,700 | 0.0155 |
A furnizor de scaune de camping marca privatăcă proiectele pentru logistică pot reduce costul de transport pe scaun cu 8–12% prin structuri pliabile imbricate și optimizarea cartonului. Solicitați CBM împachetat înainte de a finaliza MOQ.
FAQ
Î: Ce grosime a peretelui tubului este necesară pentru un scaun de camping cu o greutate de 150 kg?
R: Minimum 0,9 mm pe oțel carbon Q235 de 19 mm sau 1,3 mm pe aluminiu 6061-T6 de 16 mm. Solicitați rapoarte de verificare a micrometrului și certificate de încercare la tracțiune de la furnizorul dumneavoastră înainte de producție.
Î: Pot amesteca diferite modele de scaune într-un container de 40HQ fără costuri suplimentare?
A: Da. Sunwee permite amestecarea SKU cu minim 200 de unități per model. Acest lucru optimizează spațiul containerului pentru comercianții care testează mai multe niveluri de produse. Încărcarea mixtă nu afectează prețul FOB.
Î: Cum gestionați potrivirea culorilor țesăturilor pentru programele cu etichete private cu mai multe serii de producție?
R: Folosim standardele textile Pantone TPX și păstrăm mostre fizice pentru comenzile repetate. Toleranța de potrivire a culorilor este de ±4 unități Delta E sub iluminare D65. Reținerea mostrelor asigură coerența pe parcursul ciclurilor de producție de 12+ luni.
Solicitați cotație pentru scaun de camping OEM/ODM
