TheTendințe în mobilier de camping în aer liber 2026peisajul din Europa și Australia este remodelat de doi vectori puternici și susținuti ai cererii: expansiunea rapidă a culturii rulotelor și rulotelor pe continent și stilul de viață înrădăcinat de campare al Australiei, care acum reprezintă peste 60 de milioane de nopți de campare interne anual. Pentru directorii de achiziții din lanțurile de retail și companiile de distribuție, aceasta înseamnă un lucru - fereastra de cumpărare pentruen-gros mobilier de campingcomenzile se schimbă mai devreme în calendar, iar strategiile de sortiment SKU trebuie să țină cont de trei segmente distincte de consumatori simultan.
Ca aproducator de mobila de campingcu o unitate auditată BSCI-care produce peste 2 milioane de unități anual din 1997, Sunwee Outdoor a urmărit aceste schimbări prin parteneriate directe OEM cu marii retaileri europeni de exterior și lanțuri de hardware australiene. Acest articol detaliază ce se mută din containere în 2026 - și cum să vă creați catalogul în consecință.
Cultura rulotelor și a caravanelor în Europa: factorul principal al cererii
Industria de rulote din Europa a produs 265.000 de unități în 2024, Germania, Franța și Țările de Jos reprezentând 60% din noile înmatriculări. Fiecare unitate care iese dintr-o linie de producție din Ulm sau Angers creează o cerere în aval pentru mobilier de exterior compact și pliabil. Proprietarul mediu de rulotă european cumpără 3-5 piese de mobilier de camping în primul an de proprietate -, de obicei, un scaun, o masă și o soluție de depozitare.
Aceasta nu este cumpărături impulsive sezoniere. Este planificat, repetați achiziția. Comercianții cu amănuntul din regiunea DACH și Benelux raportează că ratele de atașare a mobilierului de camping la punctul-de-de vânzare au crescut de la 18% în 2020 la 34% în 2025. Cerințele produselor sunt specifice:
- Capacitate de greutate minim 120 kg- Consumatorii europeni se așteaptă ca scaunele să țină doi adulți
- Dimensiuni pliate sub 70 cm- spațiu de stocare în dulapurile rulotei este limitat
- Finisaj-acoperit cu pulbere-rezistent la rugină- campingul de coastă din Croația și sudul Franței necesită rezistență la sare-aerului
Boom-ul campingului caravanelor din Australia: volum și sezonalitate
Piața turistică internă din Australia a înregistrat 62,4 milioane de nopți de campare în 2024, în creștere cu 14% față de nivelul pre-pandemic. Diferența cheie față de Europa: cumpărătorii australieni acordă prioritaterezistență la căldură și stabilitate UVîn selecția țesăturilor. 600D țesătura Oxford cu acoperire PU și tratament UPF 50+ este specificația de bază pentru piața australiană. Scaunele care se estompează sau se degradează după o vară pe plajă sunt returnate la scară.
Retailerii australieni operează, de asemenea, pe un sezon inversat. Vârful comenzilor pentru mobilier de camping are loc din august până în noiembrie cu - cu șase luni înaintea ferestrei europene de cumpărare de primăvară. Ofurnizor de mobilier de campingcare poate găzdui serii de producție eșalonate în ambele emisfere oferă un avantaj real-lanțului de aprovizionare.

Trecerea de la scaune simple la seturi complete de mobilier de camping
În urmă cu cinci ani, comerciantul cu amănuntul european mediu a comandat scaune de camping ca categorie independentă. În 2026, modelul de ordine dominantă esteset complet de mobilier de camping: un scaun + o masa + un dulap de depozitare + un patut per unitate de familie. Această schimbare este determinată de doi factori:
Eficiența afișajului în retail- comercianți cu amănuntul pot comercializa o „configurare de camping” completă la o valoare medie a comenzii (AOV) mai mare
Comoditatea consumatorului- cumpărători preferă estetica potrivită și calitatea consecventă a construcției pentru toate piesele
Implicațiile SKU sunt semnificative. Comercianții cu amănuntul care transportau anterior 8-12 SKU-uri pentru scaune au acum nevoie de 30-50 SKU-uri care să includă scaune, mese, dulapuri și pătuțuri. Aici se aprovizionează de la un singurproducator de mobila de campingcu capacitatea de producție în mai multe-categorii devine critică din punct de vedere operațional. Consolidarea furnizorilor reduce costurile containerelor, simplifică controlul calității și scurtează timpii de livrare.
Campingul de familie stimulează creșterea meselor, dulapurilor și pătuțurilor
Segmentul camping pentru familii este categoria cu cea mai rapidă-creștere pe ambele piețe. Spre deosebire de camperele singure sau de cuplu, familiile necesită:
- Mese de campingcu picioare stabile, rezistente la vânt-și o suprafață de minim 60×60 cm
- Dulapuri de campingcu saci de căptușeală din PVC impermeabil și balamale de ușă întărite pentru depozitarea bucătăriei
- Paturi de campingcu o capacitate de greutate de 150 kg+ și înălțime de dormit ridicată pentru a evita umiditatea solului
| Categoria de produs | Capacitatea de greutate țintă | Material cadru | Specificația țesăturii | Lungime pliată | MOQ tipic |
|---|---|---|---|---|---|
| Scaun de camping | 120-150 kg | Aliaj de aluminiu 7075 sau tub de oțel de 22 mm | Oxford 600D cu acoperire PU | 60-70 cm | 500 de unitati |
| Masa de camping | Sarcina de suprafata de 30 kg | Oțel acoperit cu pulbere de 22 mm- | N/A (top plasă sau aluminiu) | 70–80 cm | 300 de unitati |
| Dulap de camping | Capacitate raft 25 kg | Cadru din tub de otel de 22 mm | Căptușeală impermeabilă Oxford 600D + PVC | 65 cm | 300 de unitati |
| Patut de camping | 150-200 kg | Tub de oțel armat de 25 mm | 600D Oxford sau plasă din poliester | 80–90 cm | 300 de unitati |

Trei linii de produse paralele: Greu-, Confort și Ușor
Piața 2026 nu converge către un singur arhetip de produs. În schimb, trei linii de produse distincte cresc în paralel, fiecare vizând un profil diferit de consumator:
1. Greu-capacitate/greutate mare- Țintă: rulote australiene, proprietari europeni de rulote. Cadru: țeavă de oțel de 25 mm+ cu finisaj acoperit cu pulbere-. Capacitate de greutate: 150 kg+. Material: Oxford 600D sau mai greu. Aceste produse acordă prioritate durabilității față de portabilitate.
2. Confort-Design concentrat/ergonomic- Țintă: campanii de familie, utilizatori cu-sedere prelungită. Caracteristici: Spătare reclinabile (setări în mai multe poziții), cotiere cu suporturi pentru pahare, căptușeală de sprijin lombar, înălțime ridicată a scaunului. Cadru: oțel de 22 mm sau aliaj de aluminiu 7075. Aceste produse beneficiază de un preț superior de 20–35% față de modelele standard.
3. Ușor / Ultraușor- Țintă: turiști cu rucsac, turiști-bicicliști, rulote-conștienți de greutate. Cadru: aliaj de aluminiu 7075 cu perete-subțire. Greutate: sub 1,5 kg per scaun. Material: nailon ripstop 210D–420D. Aceste produse umple golul dintre echipamentul tradițional de camping și echipamentul ultraușor pentru rucsac.
Un catalog-de retail bine structurat ar trebui să includă toate cele trei linii. Linia grea-conduce volumul și marja; linia de confort conduce la poziționarea premium; linia ușoară surprinde segmentul în creștere-sporturilor de aventură.
Cum ar trebui importatorii să își planifice sortimentul SKU 2026
Pe baza datelor de producție de la partenerii OEM ai Sunwee, următoarea alocare SKU s-a dovedit optimă pentru comercianții cu amănuntul de exterior mijlocii-și{-mari:
| Segment de piata | Scaune (%) | Tabele (%) | dulapuri (%) | pătuțuri (%) | Mediu Amestecul recipientului |
|---|---|---|---|---|---|
| Caravana europeană | 45% | 25% | 20% | 10% | 1×40HQ: 8.000–12.000 de unități |
| Familia australiană | 35% | 30% | 20% | 15% | 1×40HQ: 7.000–10.000 de unități |
| Ușoare / Aventură | 60% | 20% | 10% | 10% | 1×40HQ: 10.000–15.000 de unități |
Planificarea timpului de livrare este la fel de critică. Pentru sezonul european de primăvară (livrare martie-mai), producția ar trebui să fie programată pentru finalizarea lunii ianuarie-februarie. Pentru sezonul de vară australian (livrare noiembrie-ianuarie), producția ar trebui să vizeze august-septembrie. Ofurnizor de mobilier de campingcu o instalație auditată BSCI-și o capacitate de producție de 200,000+ mp poate găzdui ambele ferestre fără degradarea calității.
Aprovizionarea cu mai multe-categorii: de ce este importantă consolidarea
Comercianții cu amănuntul care achiziționează scaune dintr-o fabrică, mese din alta și dulapuri dintr-o a treia față care agravează ineficiența:
Expedieri multiple de containere - mai mari pe-costuri de transport pe unitate
Standarde de calitate inconsecvente - diferite fabrici folosesc calibre diferite ale cadrului, grade de țesătură și specificații de cusătură
Perioadele de livrare prelungite - coordonarea livrărilor de la mai mulți furnizori adaugă 4-8 săptămâni la ciclul de achiziție
Revendicările fragmentate de garanție și piese de schimb pentru asistență post-vânzare - necesită gestionarea relațiilor cu mai mulți furnizori
Unitatea de producție Sunwee Outdoor produce gama completă de - scaune de camping, mese de camping, dulapuri de camping și pătuțuri de camping - sub un singur acoperiș. Acest lucru permite expedierea SKU cu un singur container-mixt-, protocoale unificate de control al calității și un singur punct de contact pentru dezvoltarea OEM/ODM.

Explorați gama completă
Răsfoiți catalogul nostru complet dealte mobilier de tabărăopțiuni, inclusivmese de campingcu plasă și blaturi din aluminiu,dulapuri de campingcu căptușeli impermeabile șipaturi de campingevaluat până la 200 kg. Pentru cele mai recente evoluții ale produselor, consultați-nemodele noicolecție actualizată trimestrial cu modele-exclusive OEM.
FAQ
Î: Care este cantitatea minimă de comandă pentru un container mixt-SKU cu scaune, mese și dulapuri?
R: Sunwee acceptă comenzi-SKU mixte începând de la 500 de unități per categorie de produse într-un singur container cu 40HQ. Acest lucru permite comercianților cu amănuntul să testeze mai multe linii de produse, menținând în același timp un preț competitiv pe-unitate. Încărcarea completă a containerului găzduiește de obicei 8.000–12.000 de unități, în funcție de dimensiunile produsului.
Î: Poate materialul Oxford 600D folosit pe mobilierul de camping Sunwee să îndeplinească simultan standardele europene REACH și UV australiene?
A: Da. Țesătura standard Sunwee 600D Oxford cu acoperire PU este testată pentru conformitatea REACH (Regulamentul UE EC 1907/2006) și atinge ratingul UPF 50+ conform AS/NZS 4399:2017. Aceeași specificație de țesătură deservește ambele piețe fără modificări, simplificând achizițiile pentru comercianții cu amănuntul care operează în regiuni.
Î: Ce material pentru cadru ar trebui să aleg pentru piața australiană - oțel sau aliaj de aluminiu 7075?
R: Pentru liniile de produse axate-și confort-care vizează proprietarii de rulote australieni, țevile de oțel acoperite cu pulbere-22–25 mm oferă cel mai bun raport cost-la-greutate-capacitate (capacitate 120–150 kg). Pentru segmentul ușor, aliajul de aluminiu 7075 reduce greutatea scaunului la sub 1,5 kg, menținând în același timp capacitatea de 100 kg. Sunwee le produce pe ambele și le poate recomanda în funcție de poziționarea dvs. de preț.
Solicitați 2026 Sunwee Mobilier de exterior Cat
